Az előző bejegyzésemben felsoroltam pár olyan dolgot, amelyek segítenek visszafogni a költekezéseimet. Az egyik ilyen pont a ruházati termékekről szólt, amiben kiemeltem, hogy a kapszulagardrób szabályai szerint építem fel a ruhatáramat.
Na de mi is az a kapszulagardrób?
Egy minimalista öltözködési forma, melynek kulcsfogalma az időtállóság. A ruhatárunk alapját az egyszerű basic darabok alkotják, amelyek egymással könnyen kombinálhatók. A következő lépcsőn a szezonális darabok találhatók, a harmadik szinten pedig a kiegészítők.
Alapszabályok:
- a ruhatárad kb. 60%-a minden szezonban jól használható darabokból áll
- a maradék 30% az évszak és a divat függvényében változik
- egyszerű, basic ruhadarabokkal mindig rendelkezel
- csak akkor veszel új ruhát, ha valamid tönkrement, illetve időjárási, stb. okokból szükséged van rá
Természetesen az adott divatnak megfelelő dolgokat is lehet vásárolni, de gondoljuk át alaposan, és csak akkor vegyük meg őket, ha biztosan elég jól érezzük magunkat benne ahhoz, hogy pl. azt az ejtett vállú orchideás crop topot egész nyáron hordjuk. Megjutalmazhatjuk magunkat egy-egy szép új rucival, de ne halmozzuk fel őket és ne terápiás szinten vásároljunk. Ezek a darabok legyenek a meglévő ruháinkkal jól kombinálhatók, hiszen hiába veszünk egy gyönyörű felsőt, ha egyetlen nadrágunkhoz sem illik.
Célszerű 2-3 egymáshoz jól illő alapszínt választani, és ezek mellé még szintén 2 másikat, amiket inkább másodlagos szinten használunk, de legalább két alapszínhez tudjuk őket párosítani. Én a minél egyszerűbb, annál jobb alapon egészen iskolás korom óta rengeteg feketét hordok, így az alapszíneim a fekete, sötétkék, fehér/világos szürke. Mellé leggyakrabban a rózsaszín és a piros különböző árnyalatait szoktam választani. Ezek megjelennek mintákban a ruháimon, kiegészítőkben, vagy akár teljes darabokon is.
Az alapok
Felsorolás jelleggel pár olyan basic ruhadarab, aminek szerintem minden nő szerkényében helyet kell kapnia. Én a saját magam által preferált színeket használom itt példának, de természetesen, aki egyáltalán nem szeret feketét hordani, annak a saját színeivel teljes mértékben szabad helyettesítenie ezeket.
- pólók (fekete/fehér/szürke)
- toppok (fekete/fehér/csipkés)
- blézer (fekete/sötétkék/szürke)
- blúzok (fekete/fehér/sötétkék/bordó/szürke)
- kardigánok (fekete/bármely más szín)
- pulcsik (legalább egy vastag kötött és egy vékony egyszerű - nagyon jól mutatnak a galléros blúzokkal)
- nadrágok (fekete/szürke/farmer)
- fekete csizma
- fekete tornacipő
- kabátok (szövetkabát/bőrkabát/télikabát)
- harisnya (vékonyabb/vastagabb)
- magassarkú (elől zárt, így télen is hordható)
- fekete miniszoknya
- kis fekete ruha
Természetesen ezek csak az alapok, szemléltető jelleggel. Az egész szépsége az, hogy egyszerű elvek mellett, egy nagyon könnyen személyre szabható ruhatárat alakítsunk ki, amely hű társunk a hétköznapok folyamán. Ahogy változunk, úgy változik a gardróbunk is velünk, de a lényeg mindig ugyanaz marad: praktikus marad, illeszkedik az életünk aktuális szakaszához. Nincsenek felesleges ruhadarabjaink, amiket egy rohanós reggelen a fotelba szórunk, nem öltözünk át minden indulás előtt hatszor, inkább nyugodtan megreggelizünk, iszunk egy teát, kávét vagy esetleg még pár perccel tovább lustálkodunk az ágyban.
A kiegészítőket, apró kis csavarokat egy külön, második bejegyzésben mutatom be, amelyet egy videóban személetek majd.